مهندسی برق و کامپیوتر

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: مهندسی برق

جمع بندی یعنی چی؟! ?
به نظر من جمع بندی یعنی همه چیز!

یعنی انسجام دادن به هر آنچه که خوانده ایم و مشخص کردن تکلیفمان با آنچه نخوانده ایم!
?فکر میکنم از هر رتبه برتری که بپرسید دوره را مهم ترین قسمت کنکور می داند. کسی که خوب دوره نمی کند انگار هیچ چیزی نخوانده است. یک وجه مثبت هم دارد. نگرانی کسانی که فکر می کنند هیچ چیزی یادشان نیست، هر چه خوانده اند بی فایده بوده، همه سوالات برایشان آشناست اما درصدشان پایین است و از این دست نگرانی ها را برطرف می کند ? پس دوره بیشتر نگرانی هایتان را رفع خواهد کرد، آن بخشی را هم که رفع نمی کند طبیعی است!…

 

۱- خداحافظی با منابع متعددی که به شما چشمک می زنند!?

همیشه تاکید کرده ایم که در ابتدای مسیر منابعتان را مشخص کنید، به آنها اعتماد کنید و مدام درگیر منابعتان نباشید. شما بر اساس سال های پیش منابع را مشخص کرده اید و در مصاحبه رتبه های برتر هم دیده اید که منابع یکسانی را می خوانید. پس به هیچ وجه در مورد منابعی که خوانده اید تردید نکنید. از این جهت می گویم که بعضی دوستان که الان در حال تست زنی هستند، بعضی تستها را در کنکور می بینند و بعد آن را در کتابی که خوانده اند پیدا نمی کنند! بله حتما همینطور است قرار نیست همه تست ها را جواب بدهید.

توصیه ما این است که در دوران جمع بندی به هیچ وجه منبعی اضافه نکنید، منبعی را تغییر ندهید و منبعی که قبلا خوانده اید را رها نکنید!! (بعضی دوستان هستند یک کتاب رو می خونند و بعد میرن سراغ یک کتاب دیگه. بعد هم ازشون میپپرسیم که خوب کتاب قبلی چی شد؟ میگه هیچی دیگه خوندمش! حالا میخام یکی دیگه بخونم!! گفتن اینم خوبه! یک مشاور دیگه گفت باید اینو میخوندی!). تقریبا در همه دروس یک کتاب اصلی و یک مجموعه خلاصه کفایت می کند، مگر اینکه مشاورتان طبق شرایط و برنامه ریزی شما یک خلاصه کتاب دیگر هم به شما معرفی کرده باشد، یا برای درس خاصی منبعی اضافه کرده باشد همچنین اگر به توصیه های قبلی توجه کرده باشید و خلاصه هایتان را به شکل تطبیقی خوانده باشید الان نیازی به برگشتن به کتاب اصلی ندارید و باید مدام همان خلاصه هایی که از کتاب دارید دوره کنید.

 

✍?داخل پرانتز: این روزها این پیام هم زیاد شده است که” من تازه شروع کرده ام، چی بخونم؟”. باید بگم که دیر شروع کرده اید و من نمی تونم در این زمینه کمک زیادی بکنم. ولی سوال سختیه و پاسخ دادن بهش مسئولیت زاست. بعضی نمی تونند توی این فرصت باقی مونده خودشون رو به کنکور برسونند بعضی هم بسته به پایه و سرعت و این موارد شاید بتونند. پس نمیتونیم بگیم نه فایده ای نداره! هر کسی خودش مسئول تصمیم گیریش هست! به این دوستان توصیه میکنم از خلاصه های سایت ارشد برق استفاده کنند و البته برای بعضی از دروس از فیلم های نکته و تست سایت مهندسی برق هم میتونند استفاده کنند ، توصیه من به مشاهده فیلم های نکته و تست هم هست که می توانند تنها مباحث مهم و پرتکرار را بخوانند.

 

۲- اولویت بندی مباحث مهم و پرتکرار طبق کنکورهای سال های اخیر?

الان زمانی است که شما کل کتابتان را خوانده اید و به همه عناوین و مباحث اشراف دارید. هیچ وقت در دور اول توصیه نکرده ایم که مباحث را اولویت بندی کنید چون اصولا کتاب ها در فصولشان نظمی دارند و انسجام کتاب را حفظ کرده ایم. اما الان خودتان به کتاب مسلط هستید. می توانیم مباحث را به شکلی جابجا کنیم که اولویت ها حفظ شود تا اگر زمانتان محدود شد اولویت های مهم را با خیال راحت خوانده باشید. پس توصیه می کنم لیستی از مباحث همه دروس تهیه کنید و آنها را اولیت بندی کنید

مباحثی هم که خودتان در آزمون های آزمایشی احساس ضعف زیادی در آنها می کنید می تواند جزو اولویت ها باشد. نکته دیگر اینکه شما دیگه نیازی نیست که با آزمون جامع هماهنگ بشین چون قطعا نمیتونید برای یک آزمون جامع کل مباحث رو دوره کنید، با همان مواردی که دوره می کنید سر جلسه حاضر بشید.

 

۳- برنامه ریزی مبحث محور، نه زمان محور?

برای اینکه برنامه تان منسجم باشد، ابتدا مبحث مشخص شده یک درس را بخوانید
بعد سراغ مبحث درس بعدی بروید. اولویت اول همه دروس که تمام شد، دوباره مجدد شروع کنید و مبحث دوم هر درس را به همین شکل بخوانید. چرا نمی گوییم که اول کل مباحث یک درس را بخوانید و بعد بروید سراغ کل درس بعدی؟؟ شخصا هیچ وقت این روش را توصیه نکرده ام و نمی کنم. چون معتقدم همه دروس باید با هم پیش برود تا نگرانی از ماندن مباحث سایر دروس نباشد. به شکل فوق که می خوانیم می دانیم که در حال پیش بردن و جمع بندی مباحث مهم هر درس هستیم. یک نکته اینکه، برای مهمترین درس تخصصی گرایش تون در کنار جمع بندی که برایش انجام می دهید، حتمااا هر روز این درس را مرور کنید

 

۴- خواندن مباحث مرتبط در کنار یگدیگر?

مباحث را به شکلی بچینید که مباحث مرتبط با هم در کنار هم قرار بگیرند. بعضی از مباحث به هم شبیه یا مرتبط هستند و گاهی سوالات مقایسه ای دارند، پس بهتر است که کنار هم جمع بندی شوند و به شکل مقایسه ای خوانده شوند. پس در تهیه لیست مباحث خود در یک درس این موضوع را رعایت کنید. همچنین ممکن است در دروس دیگر هم مباحث مرتبطی وجود داشته باشد که بتوانید این مباحث را کنار هم بگذارید. (همه مباحث را که قطعا نمیتوانید به این شکل بخوانید منظور این هست که می توانید چنین مطالب مرتبطی را نزدیک هم بگذارید).

 

۵- تست زنی✍?

هر چه بیشتر تست بزنید بهتر است. تست های ارشد و دکتری آزاد ، تست های دکتری سراسری و در درجه آخر بهداشت (دروس مشترک رشته بیوالکتریک) هم حتی کمک کننده هستند (اغلب این دفترچه ها در بخش دانلود رایگان سایت موجود است). فقط حواستان باشد که اگر سوالی را نتوانستید پاسخ دهید در درجه اول به خودتان نسبت ندهید چون منابع متفاوتی هم دارند. همچنین تست های تالیفی کانال های تخصصی مهندسی برق را بخوانید تا به تسلط خودتان در آن کتاب خاص مطمئن شوید. تست های آزمون های آزمایشی را هم که حتما بخوانید و تحلیل کنید و باز هم حواستان به غلط های این آزمون ها باشد و تا به منطق و منبعی برای جوابی که می خوانید نرسیده اید از سوال نگذرید. می دانیم که در این آزمون ها غلط هایی در صورت سوال یا گزینه ها وجود دارد از این رو طبیعی هست که اگر سوالی را حل میکنید ولی به پاسخ درست نمی رسید پس خونسرد باشید و به خودتون کمی اطمینان داشته باشید که همیشه چیزی صد در صد نیست حتی در سوالات آزمون های اصلی سنجش هم این موارد مشاهده شده پس کاملا طبیعی هست.

 

۶- و اما چطور جمع بندی کنم؟؟?

مجدد هایلایت و خلاصه هایتان را می خوانید و مطالب برجسته تر و مهم تر را با رنگ دیگری مشخص می کنید. چون تست زنی هم می کنید می توانید ببینید که نگاه طراح ها بیشتر به چه مطالبی هست! هر چه هست از منابعی که برای آن مبحث مشخص کرده اید بخوانید و تست هایش را بزنید. اما بهتر است که به فکر هفته های اخر کنکورتان باشید! در آن زمان محدود نمی توانید مجدد همه کتابتان را دوره کنید. حالا که همه مفاهیم را فهمیده اید و با دوره مجدد مهم ترین مطالب فقط باقی مانده ، من توصیه میکنم برای مخصوصا مباحثی که فرار هستند، به هم شبیه هستند و …یک برگه داشته باشید و تمام نکاتی که به نظرتان می رسد در هفته های اخر نیاز دارید که به شکل نکته وار بخوانید را یادداشت کنید (قطعا برای همه مباحث و دروس امکان پذیر نیست، برای مباحثی که خودتان تشخیص می دهید فرار است، خیلی حفظی است یا شما در آن مشکل دارید). .منظورم خلاصه نویسی مجدد نیست! فقط کلیدواژه های مهم یا نکات خیلی فرار تَکرار میکنم کلید واژه و فقط مطالب فرار! مثلا برای یکسری فرمول ها و روش های حل ممکن است مراحلشان را با هم اشتباه کنید . در یک برگه مراحل این دو و چند نکته بسیار فرار دیگر رو یاداشت کنید . به شکلی که وقتی به اون کلمه نگاه می کنید باقی مطالب به خاطرتون بیاد. این برگه رو برای توضیح و اینها نمی نویسید چون انتظار میره که توضیحات و مفاهیم را به خوبی بدانید این برگه صرفا یک جور یادآوری کلیدواژه ها و تلنگر زدن به شماست. حالا اگر نزدیک کنکور احیانا به کلیدواژه ای نگاه کردید و خاطرتان نیامد یک سری به جزوه می زنید. یک عالمه برگه جمع نکنید برای نزدیک کنکور، فقط مطالبی که همیشه فراموش می کنید ? مثلا من اینها رو داشتم: یک برگه برای انواع فرمول ها – یک برگه برای مراحل و روش های حل و غیره…
اما از آنجا که این روش به نوعی بدیع است و برای خودم انجامش دادم با اینکه بی نهایت بهش ایمان دارم و نتیجه آن را در سایرین هم دیده ام، اما ممکن است برای همه مناسب نباشد مثلا برای کسانی که نمی توانند حین درس خواندن بنویسند، تشخیص کلیدواژه و نکات فرار برایشان مشکل تر است، به نظرشان این کار وقت گیر است و خیلی کند هستند و …پس در این زمینه با مشاورتان مشورت کنید.

 

۷- روزی چند ساعت؟؟

این سوال برای کسی که در دوران جمع بندی هست سوال خوبی نیست اما جالبه که جزو شایع ترین سوال هاست. جواب من هم این هست: هر چقدر میتونی فقط به شکلی که به خودت نامهربانی نکنی (استراحت و تفریح و ارتباطات و غیره باید حفظ شود، مگر اینکه اینقدر شخص درون گرایی هستید که اصلا به اینها نیاز ندارید ولی حتی آدم های درون گرا هم به استراحت نیاز دارند ? ). مخصوصا خواب به موقع و به اندازه، و تغذیه مناسب رو فراموش نکنید. درسته که ارتباطات و تفریح و اینها کمتر از همیشه میشه اما بهتر هست که قطع نشه. تنها چیزی که توصیه میکنم ارتباطتتون رو باهاش قطع کنید دنیای مجازی است!! (به جز کانال هایی که مطالب کنکوری میگذارند اون هم در ساعت مشخصی از روز). حتی گروه ها رو هم توصیه نمی کنم چون نیازی به ارتباط داوطلبان به این شکل نمی بینم (مضراتی بیشتر از محاسنش داره). اصلا من نمی دونم گوشی روی میز مطالعه یک داوطلب کنکوری چیکار میکنه؟

 

در ضمن نوسان اصلا غیرطبیعی نیست بنابراین اگر واقعا خسته بودید و احساس کردید که نمی تونید درس بخونید بهتر هست که استراحت کنید. چون وقتی به جسم و روان خودتون اهمیت نمیدین اونها هم به شما اهمیت نخواهند داد و پا به پای شما تا کنکور پیش نخواهند آمد!!☺

 

در هفته هایی که پیش رو دارید، کنارتون هستیم و به همراهیتون می بالیم. مهم تلاش شماست و حرکت شما به سمتی که می خواهید و بس!?